Important
![tatiana c](/sites/default/files/2024-05/cards_for_articles_1_0.png?t=1717070144)
De jumătate de an, Tatiana Cheptonar activează în calitate de psihologă a Serviciului integrat regional pentru victimele violenței sexuale din municipiul Ungheni. În cele șase luni de la lansarea sa, Serviciul integrat regional a asistat 23 de victime ale violenței. Tatiana, descrie munca sa de zi cu zi, ca fiind una complexă, ce necesită mult profesionalism și empatie.
![EH](/sites/default/files/2024-03/eh_web_ro.png?t=1710325510)
Odată ajunse în Moldova, femeile refugiate din Ucraina s-au confruntat cu o serie de obstacole, inclusiv nevoia de a se adapta la o nouă realitate, în care să-și asigure stabilitatea financiară. În anul 2023, peste 200 de femei din Moldova și Ucraina au participat la programul „Women in Online Work" (WoW), care le-a oferit oportunități de dezvoltare și sprijin în recalificarea profesională. Printre participante se numără și Evghenia Hutsuliak, refugiată din orașul Odessa, Ucraina, care a traversat frontiera în speranța un refugiu sigur pentru ea și cei doi copii ai săi.
![Ana Bradu](/sites/default/files/2024-03/bradu_ro_1.png?t=1709801503)
Într-o societate tot mai conștientă de impactul schimbărilor climatice, istoriile de succes axate pe produse prietenoase mediului devin repere de inspirație. Una dintre aceste istorii remarcabile este cea a Anei Bradu, fondatoarea Green Pack Moldova, o antreprenoare cu o viziune clară pentru un viitor sustenabil, care deține o afacere focusată pe ambalaje ecologice: sacoșe și saci menajeri compostabili, genți din bumbac, veselă de unică folosință din hârtie și trestie de zahăr, paie de băut din hârtie și alte produse eco. Prin determinarea sa, Ana a reușit să demonstreze că este posibil să contribuim la protejarea mediului înconjurător, în timp ce dezvoltăm soluții de afaceri viabile și responsabile.
Noutăți
Featured video
În contextul alegerilor locale generale din luna noiembrie, încurajăm femeile, în toată diversitatea lor, să se înscrie în cursa electorală, pentru a deveni primare sau consiliere.