Important
![pbf](/sites/default/files/2024-07/004a0114_1_1.jpg?t=1721368998)
Tinerii și tinerele sunt promotori și promotoare ai/ale schimbării care caută activ modalități de a construi încrederea și coeziunea socială. Proiectul „Construirea Păcii Durabile și Incluzive, Consolidarea Încrederii și Coeziunii Sociale pe ambele maluri ale Nistrului”, implementat în comun de Oficiul ONU pentru Drepturile Omului (OHCHR), PNUD și UN Women și finanțat prin intermediul Fondului Națiunilor Unite pentru Consolidarea Păcii (UN PBF), a capacitat tineri și tinere promotori/-oare ai/ale păcii care depun eforturi în vederea revitalizării dialogului și depășirii divizării.
![tatiana c](/sites/default/files/2024-05/cards_for_articles_1_0.png?t=1717070144)
De jumătate de an, Tatiana Cheptonar activează în calitate de psihologă a Serviciului integrat regional pentru victimele violenței sexuale din municipiul Ungheni. În cele șase luni de la lansarea sa, Serviciul integrat regional a asistat 23 de victime ale violenței. Tatiana, descrie munca sa de zi cu zi, ca fiind una complexă, ce necesită mult profesionalism și empatie.
![EH](/sites/default/files/2024-03/eh_web_ro.png?t=1710325510)
Odată ajunse în Moldova, femeile refugiate din Ucraina s-au confruntat cu o serie de obstacole, inclusiv nevoia de a se adapta la o nouă realitate, în care să-și asigure stabilitatea financiară. În anul 2023, peste 200 de femei din Moldova și Ucraina au participat la programul „Women in Online Work" (WoW), care le-a oferit oportunități de dezvoltare și sprijin în recalificarea profesională. Printre participante se numără și Evghenia Hutsuliak, refugiată din orașul Odessa, Ucraina, care a traversat frontiera în speranța un refugiu sigur pentru ea și cei doi copii ai săi.
Noutăți
Featured video
În contextul alegerilor locale generale din luna noiembrie, încurajăm femeile, în toată diversitatea lor, să se înscrie în cursa electorală, pentru a deveni primare sau consiliere.