Campania “16 zile de Activism Împotriva Violenței în Bază de Gen” în municipiul Cahul

3 decembrie 2020 a fost o zi plină de activități în municipiul Cahul - având drept scop ridicarea nivelului de conștientizare cu privire la problema violenței împotriva femeilor și copiilor. Acestea au implicat adolescenți din municipiul Cahul, autoritățile publice locale, dar și publicul general.

Data: 3 decembrie 2020

De dimineață, în incinta Bibliotecii Copiilor “Grigore Vieru”, a avut loc un atelier creativ cu zece adolescenți din Cahul. Credit: UN Women Moldova/ Aurel Obreja

De dimineață, în incinta Bibliotecii Copiilor “Grigore Vieru”, a avut loc un atelier creativ cu zece adolescenți și adolescente din Cahul pentru realizarea unui graffiti cu tematica eliminării violenței împotriva femeilor și fetelor. Tinerii și tinere au învățat despre modalități de transmitere a mesajelor sociale prin artă, importanța asigurării egalității de gen în comunitățile locale, dar și idei de implicare pentru eliminarea violenței împotriva femeilor și copiilor și combaterea stereotipurilor de gen în localitatea lor. Împreună cu echipa AO ”Urban Spirit Family” și directoarea organizației, artista Inna Jeleascova (iZZY iZVNE), ei au realizat în incinta bibliotecii un desen mural care să inspire viitoarea generație să contribuie la combaterea fenomenului violenței în bază de gen. Muralul a fost mai târziu inaugurat de Nicolae Dandiș, Primarul municipiului Cahul, Gintautas Baranauskas, Șeful Adjunct al Departamentului Operațiuni al Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, Dominika Stojanoska, Reprezentanta de țară UN Women Moldova, și Ilija Talev, Reprezentantul de Țară a.i. UNICEF Moldova, care au și contribuit la realizarea desenului.

Pe parcursul zilei, oficialii s-au întâlnit pentru a discuta despre activitățile de promovare a egalității de gen și combatere a violenței împotriva femeilor și copiilor care sunt implementate în Cahul prin intermediul Proiectului EVA – Promovarea egalității de gen în raioanele Cahul și Ungheni, finanțat de Uniunea Europeană și implementat de UN Women în parteneriat cu UNICEF.

Tinerii și tinere au realizat în incinta bibliotecii un desen mural care să inspire viitoarea generație să contribuie la combaterea fenomenului violenței în bază de gen. Credit: UN Women Moldova/ Aurel Obreja

În aceeași zi, la Cafeneaua “Coffee Walk” din orașul Cahul (strada Bulevardul Victoriei 1B), cu suportul UE și al Suediei a fost inaugurată o pictură murală profesională dedicată combaterii violenței în bază de gen, realizată de echipa AO ”Urban Spirit Family”.

Activitățile Campaniei “16 zile de Activism Împotriva Violenței în Bază de Gen” în municipiul Cahul s-au încheiat cu o conferință de presă susținută de Nicolae Dandiș, Gintautas Baranauskas, Dominika Stojanoska și Ilija Talev în scuarul din fața clădirii Universității de Stat „Bogdan Petriceicu Hașdeu”, iluminată în culoarea oranj a Campaniei ca un semn al solidarității pentru un viitor luminos. Reprezentanții Primăriei municipiului Cahul, al Delegației Uniunii Europene, ai UN Women și UNICEF au reiterat angajamentul și dedicația partenerilor internaționali de a-și uni eforturile pentru promovarea egalității de gen și eliminarea violenței împotriva femeilor și copiilor în municipiul Cahul.

În aceeași zi, la Cafeneaua “Coffee Walk” a fost inaugurată o pictură murală profesională dedicată combaterii violenței în bază de gen. Credit: UN Women Moldova/ Aurel Obreja

“Municipiul Cahul se alătură Campaniei 16 Zile de Activism Împotriva Violenței în Bază de Gen prin a transmite un mesaj întregii societăți despre cât este de important să ne mobilizăm cu toții pentru a implementa cât mai multe acțiuni și proiecte pentru eliminarea fenomenului violenței din societatea și din comunitățile noastre. Este important să înțelegem că violența este rezultatul lipsei de educație, a lipsei de valori spirituale, a sărăciei, dar și a altor cauze complexe. Prin proiectele implementate împreună cu partenerii, vrem să abordăm multidimensional acest fenomen. Ne-am asumat și noi, ca municipalitate, angajamentul de a participa în aceste proiecte cu investiții, activități, implicare și dedicație, pentru a obține rezultate pe termen scurt, mediu și lung”, a declarat Primarul municipiului Cahul, Nicolae Dandiș, în cadrul conferinței de presă.

Gintautas Baranauskas, Șeful Adjunct al Departamentului Operațiuni al Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, a reiterat angajamentul Uniunii Europene de a contribui la eliminarea violenței în bază de gen în Cahul, dar și în Republica Moldova în general: “Prin intermediul proiectelor implementate, Uniunea Europeană are drept scop abilitarea femeilor și fetelor ca să-și folosească pe deplin drepturile și să participe activ în viața socială. Sperăm că asistența acordată de Uniunea Europeană femeilor și copiilor afectați de violența domestică îi va face să înțeleagă că nu sunt singuri în această perioadă. UE va lucra în continuare pentru eliminarea tuturor formelor de violență împotriva femeilor și fetelor, dar și pentru creșterea nivelului de conștientizare cu privire la normele și stereotipurile care perpetuează acest fenomen.”

Reprezentanta de țară UN Women Moldova, Dominika Stojanoska, a subliniat că violența împotriva femeilor și fetelor este o gravă încălcare a drepturilor omului, fiind o problemă care afectează toate țările la nivel global. “În anul trecut, la nivel global, 243 de milioane de femei și fete au fost supuse violenței fizice sau sexuale. Una din trei femei din lume este supusă violenței de către partenerul său intim, această statistică fiind relevantă și pentru Republica Moldova. În contextul pandemiei globale COVID-19, numărul cazurilor de violență de gen și violență domestică a crescut. Datorită sprijinului generos din partea Uniunii Europene, UN Women și UNICEF, împreună cu autoritățile locale din municipiul Cahul și echipele multidisciplinare, vor lucra pentru a îmbunătăți mecanismele de prevenire și combatere a violenței în bază de gen, dar și pentru a consolida capacitățile autorităților locale de a elabora  politici sensibile la gen și de a implica în mod egal femeile și bărbații în procesele decizionale."

Ilija Talev, Reprezentantul de Țară a.i. al UNICEF Moldova, a evidențiat: “Statisticile din Republica Moldova arată că una din patru fete a fost supusă violenței fizice până la vârsta de 18 ani. Trei din patru copii cu vârsta cuprinsă între 2 și 14 ani sunt supuși cel puțin unei forme de violență din partea părinților. Violența cauzează violență și are consecințe pe termen lung atât asupra copiilor dar și a societății în general. De aceea, este important să lucrăm împreună pentru eliminarea violenței în familiile și comunitățile noastre.”

Campania 16 Zile de Activism Împotriva Violenței în Bază de Gen este implementată în Cahul prin intermediul Proiectului EVA – Promovarea egalității de gen în raioanele Cahul și Ungheni, finanțat de Uniunea Europeană și implementat de UN Women în parteneriat cu UNICEF.